Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to jedno z najpoważniejszych schorzeń układu oddechowego. Może skutkować inwalidztwem, życiową niesamodzielnością, a nawet przedwczesną śmiercią. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje na POChP, ponieważ nie potrafi rozpoznać symptomów tej choroby – a to opóźnia diagnostykę i rozpoczęcie leczenia. Jakie są pierwsze objawy choroby POChP? Gdzie szukać pomocy? Jakie są czynniki ryzyka? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.
POChP – najważniejsze fakty
POChP jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób układu oddechowego. Liczbę chorych na całym świecie szacuje się na około 380 milionów, z czego tylko w Polsce może to być około 2 milionów osób.
Główną przyczyną POChP jest stan zapalny w układzie oddechowym, wywołany przez długotrwałą ekspozycję na szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak pyły, gazy, zanieczyszczenie powietrza, a zwłaszcza dym tytoniowy.
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc prowadzi do zwężenia dróg oddechowych i uszkodzenia pęcherzyków płucnych, co skutkuje niedotlenieniem organizmu i postępującymi trudnościami z oddychaniem. Warto podkreślić, że zmiany te są nieodwracalne – POChP nie można wyleczyć, ale choroba poddaje się leczeniu i profilaktyce.
To warto zapamiętać:
Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku POChP stanie się trzecią najczęstszą przyczyną umieralności.
Choć POChP jest chorobą układu oddechowego, to ma bezpośrednio negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, w tym układu sercowo-naczyniowego. Współczesna medycyna uznaje POChP za chorobę ogólnoustrojową, która może współwystępować z szeregiem innych schorzeń, jak osteoporoza, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.
Grupy ryzyka POChP
POChP najczęściej diagnozuje się u osób, które używają lub używały wyrobów tytoniowych – dotyczy to także tzw. biernych palaczy. Dym tytoniowy jest najważniejszym czynnikiem ryzyka POChP, stąd podstawowym zaleceniem profilaktyki tej choroby jest rzucenie nałogu.
Coraz poważniejszym zagrożeniem dla zdrowia jest zanieczyszczenie powietrza. Smog, a dokładnie tworzące go toksyny i pyły zawieszone, znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na POChP. Osoby mieszkające w regionach charaktertyzujących się niską jakością powietrza, powinny zatem maksymalnie ograniczyć ekspozycję na smog oraz stosować środki ochrony indywidualnej, jak maska antysmogowa czy oczyszczacz powietrza.
Szkodliwe czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na POChP występują również w specyficznym środowisku pracy. Podwyższone ryzyko dotyczy osób pracujących w zawodach takich jak górnik, hutnik, rolnik, metalurg, operator maszyn budowlanych, sprzątaczka, mechanik samochodowy, kosmetyczka czy fryzjerka.
Niepokojące objawy, które mogą wskazywać na POChP
POChP to choroba, która może rozwijać się niemal bezobjawowo lub dając tylko skąpe, nieswoiste objawy, podobne do tych towarzyszących infekcji czy alergii. Stąd osoby należące do opisanych grup ryzyka, zwłaszcza po 40. roku życia, powinny być szczególnie wyczulone na wszelkie nietypowe symptomy.
Zwykle pierwszymi objawami choroby POChP są:
- Przewlekły kaszel– który nie ma charakteru napadowego (co odróżnia go od kaszlu astmatycznego i alergicznego).
- Narastająca duszność– występująca zarówno podczas wysiłku fizycznego, jak i w fazie spoczynkowej.
- Odkrztuszanie plwociny– czyli gęstej wydzieliny z płuc, czasem o ropnym charakterze.
- Obniżona tolerancja wysiłku– objawiająca się męczliwością, brakiem siły, zadyszką podczas wykonywania prostych czynności, takich jak wchodzenie po schodach, sprzątanie czy noszenie zakupów.
Więcej o objawach choroby POChP przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.
Co robić, gdy podejrzewasz u siebie POChP?
Na początek umów się na wizytę u lekarza rodzinnego i dokładnie opisz mu zaobserwowane objawy. Lekarz POZ przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe i podejmie decyzję, czy wskazana jest pogłębiona diagnostyka w poradni pulmonologicznej
Podstawowym badaniem w ramach diagnostyki POChP jest spirometria. Nie trzeba się go bać. Jest to badanie nieinwazyjne, które polega m.in. na wdmuchiwaniu zapasu powietrza do specjalnego aparatu nazywanego spirometrem.
W przypadku potwierdzenia POChP, pacjent jest obejmowany leczeniem, które ma na celu przede wszystkim złagodzenie objawów choroby i tym samym poprawę jakości życia chorego.